Tenerife ételek a szigeten

Számos ételkülönlegességgel találkozhatsz Tenerifén és a Kanári-szigeteken, amiket ilyen módon elkészítve sehol máshol nem kóstolhatsz meg a világon. A Tenerife szigetén megtalálható tradicionális és nemzeti ételek sorát sokáig sorolhatnánk, de mi most a legjellegzetesebbeket szeretnénk bemutatni neked, hogy tudjad, mit rendelj, amikor ide látogatsz.

Tenerife tradicionális nemzeti ételek


Rengetegen feledkeznek el a kulináris élményekről az ittlétük alatt, pedig a sziget számos érdekes, és új ízt kínál a kíváncsi természetűeknek. Időjárásának, a vulkanikus kőzetnek, az óceánnak és a történelmének köszönhetően, olyan egyedülálló ételekkel találkozhat itt, mint a gofio, az almogrote, vagy a chopitos. Mik ezek pontosan? Olvass tovább és ismerd meg Tenerife ételek-et!

gofio-Tenerife-guancsok-etele

Gofio

A gofio története teljesen visszanyúlik a Guancsokhoz, a sziget őslakosaihoz, ugyanis ez a különböző pirított gabonákból készített liszt töltötte ki az étrendjük legnagyobb részét. A gofiot manapság reggeli zabpehelyhez adják, tejbe keverik, mint a kakaó port, vagy levesek tetejére szórják. De megtalálhatja desszertek alapanyagaként, vagy akár húshoz adagolva is. A gofio a Spanyol függetlenségi háborúban a katonák legfőbb étele volt, hiszen magas tápértéke miatt hozzájárult állóképességük fenntartásához.

papas-arrugadas-Tenerifei-rancos-fott-krupli

Kanári-szigeteki ráncos főtt krumpli-papas arrugadas

A vulkanikus talajban termelt krumpli kisebb méretű, és vékonyabb héjú, mint amit otthon általában fogyasztunk. Ezeket a krumplikat sós vízben főzik meg, és a víz leöntése után hagyják, hogy a só egy vékony réteget képezzen rajta, ami az egész étel különleges jellegét adja. Majd ezt a főtt krumplit mártogatják különböző szószokba (mojo), amiket ismét a Kanári-szigetek specialitásaiként tartunk számon.

Mojo-Tenerife-szoszai-melyek-kiegeszitik-az-etelek-csodas-izeit

Mojo szószok

A mojo (ejtsd: moho), szósz többféle lehet, a hozzáadott fűszereket illetőleg mindegyik kicsit más és más. A szósz alapja az olíva olaj és az ecet, majd ehhez adnak különféle fűszereket, mint például a petrezselyem, koriander, fokhagyma, paprika és kömény. Fűszerezéstől függően 3 különböző szószt különböztethetünk meg: korianderes (mojo verde) enyhe paprikás (mojo rojo/suave), és csípős (mojo picón/picante).

Almogrotte-isteni-kecskesajtos-szosz

Almogrote

Az Almogrote-t tradicionálisan a Tenerife mellett található La Gomera szigetén készítik, de mára már számos Kanári-szigeteki sajt manufaktúra foglalkozik az előállításával. Az Almogrote egy kecskesajt és mandula alapú szósz, amit hagyományosan előételként fogyasztanak kenyérre kenve. Sajt-imádóknak ez egy valódi ízmennyország.

Chopitos-mini-tintahal-faltkak-Tenerife-etelek

Chopitos

Azoknak, akik szeretik a tengergyümölcseit, szívesen ajánljuk figyelmükbe a chopitos-t. A chopitos rántott, bébi tintahalakból készül és citrommal vagy egy kis salátával, esetleg krumplival tálalják. Méretükből eredően a tintahalakat egészben rántják ki, íze pedig teljesen megfelel a mediterrán ízvilágnak.

Carne-fiesta-Tenerife-Brassoi-apro-pecsenyeje

Carne Fiesta

A Carne Fiesta a kanári-szigeteki gasztronómia egyik legpopulárisabb étele. Egész évben találkozhatunk vele tapas bárokban, vagy éttermekben, és a helyiek is előszeretettel rendelik. A sertéshúst kockára vágják, jól megfűszerezik, és hagyományosan készítve órákig, akár egy egész napig a pácban hagyják. Ezután a húst megsütik, majd sült krumplival tálalják. A carne fiesta kinézetét tekintve akár a magyar brassói aprópecsenye tenerifei megfelelője is lehet.

carne-de-cabra-Tenerifei-kecske-porkolt-egytaletel

Carne de Cabra

Ahogy a cikk elején is említettük, Tenerifén rengeteg hegyi kecske található. Pontosan ezért a tenerifei gasztronómia egyik alapeleme a kecskehús és a kecske sajt, amit számos módon készítenek el a helyi gazdák. A carne de cabra elkészítéséhez összeaprítják a hagymát, paprikát és a paradicsomot, megdinsztelik azokat, majd a nagyobb darabokra vágott húst hozzáadva összesütik. Ezután egy kis alaplevet és paprikát adnak hozzá, majd addig hagyják fedő alatt, míg pörköltes állaga nem lesz. Általában egytálételként szolgálják fel, a legtöbb helyen külön kérni kell hozzá köretet, ha szükségünk van rá.

Mit termesztenek vagy tenyésztenek a szigeten?

Trópusi gyümölcsök közül megtalálhatod itt az avokádót, papayát, guavát, mangót, persimmont és a banánt is. A hegyi séták során még szabadon növő fügebokrokkal és mandulafákkal is találkozhatsz, így ha őszi túrád közben megéheznél, bátran szakíthatsz néhányat magadnak. Ha kedveled a tengergyümölcseit, akkor a szigeten megkóstolhatod a például a polipot, murénát, rákot, kagylót vagy a makrélát.

Útad során vad kecskékkel és kecskepásztorokkal is találkozhatsz a hegyekben, ahol a mai napig kutyákkal vadásznak nyulakra. Ezen kívül krumplit és szőlőt is termesztenek, ami a föld vulkanikus jellege miatt sokkal másabb ízt ad az ételeknek, vagy a bornak, mint hazánkban. A borok kevésbé savasok, lágyabb ízűek és alacsonyabb alkoholtartalommal is rendelkeznek, mint a magyarok.

Ha szeretnél további érdekes információkat olvasni Teneriféről, böngészd tovább blog cikkeinket.